Drugi dio Ustava Crne Gore, kojim se propisuju lična prava i slobode definiše, da se lišavanje slobode i određivanje pritvora može odrediti samo u skladu sa zakonima i u toku zakonima propisanih postupaka. U ovim slučajevima obavezno je poštovanje ličnosti, tj. prilikom ovih postupaka nije dozvoljeno omalovažavanje, nečovječno postupanje, nasilje, niti iznuđivanje izjave ili priznanja izvan zakonom propisanih procedura.
Svaki građanin prema kojem se primjenjuju ove procedure i postupci ima pravo na pravično i javno suđenje. Kazna se može odrediti samo za djelo koje je zakonom propisano kao kažnjivo djelo. U postupku se primjenjuje zakon koji je bio na snazi u vrijeme izvršenja krivičnog djela, osim u slučaju da novi zakon propisuje blažu kaznu. Tokom trajanja postupka, obavezno je poštovanje pretpostavke nevinosti, a svako lice se smatra nevinim dok se njegova krivica ne utvrdi pravosnažnom odlukom suda. Takođe, sudovi moraju poštovati pravilo „ne bis in idem“- niko ne može biti ponovo osuđen za isto krivično djelo. Svako lice u postupku ima pravo da bude upoznato sa optužbom, pravo da se brani samo ili da angažuje branioca kojeg odabere. Lice koje je nezakonito lišeno slobode ili nezakonito osuđeno ima pravo na naknadu štete od države.
U ovom odjeljku takođe je definisano slobodno kretanje i nastanjivanje, kao i napuštanje Crne Gore, pravo na privatnost i poštovanje ličnog i porodičnog života, kao i nepovredivost stana i drugih prostorija, osim u slučaju odluke suda da se izvrši pretres. Propisana je i tajnost pisama, telefonskih razgovora i drugih sredstava opštenja od koje se odstupa samo na osnovu odluke suda, prilikom vođenja krivičnog postupka ili ako je ugrožena bezbjednost Crne Gore.
Jemči se zaštita podataka o ličnosti i zabranjena je upotreba ovih podataka van namjene za koju su prikupljeni. Svako ima pravo da bude upoznat sa podacima koji su o njemu prikupljeni.
Stranac koji je prognan zbog nekog svog svojstva-rase, jezika, vjere, pripadnosti nekoj naciji ili grupi, ili zbog svog političkog uvjerenja, može da traži azil u Crnoj Gori. Stranac ne može biti protjeran iz Crne Gore u zemlju gdje mu pijeti smrtna kazna, mučenje ili progon. Stranac se može protjerati iz Crne Gore samo na osnovu odluke nadležnog organa u zakonom propisanom postupku.
B.P.