Kako je sve aktuelnija tema rodne ravnopravnosti, to ćemo pokušati da približimo ulogu institucija u ostvarivanju ovog prava.
Državna uprava u procesu ostvarivanja rodne ravnopravnosti ima za cilj uspostavljanje rodne ravnopravnosti na svim nivoima, stručnu podršku za pripremu lokalnih akcionih planova za uspostavljanje rodne ravnopravnosti, praćenje primjene međunarodnih dokumenata i konvencija, usvojenih međunarodnih standarda iz oblasti rodne ravnopravnosti, podsticanje aktivnosti na edukaciji o rodnoj ravnopravnosti, sve su to mjere koje su potrebne institucijama koje doprinose jednakosti žena i muškaraca, posebno u odnosu na ravnopravnost službenika i službenica.
Prema poslednjoj metodologiji rodno odgovornog budžetiranja, procjena rodnog uticaja je način kritičkog razmišljanja o tome kako će politike, programi i usluge zadovoljiti različite potrebe žena, muškaraca i relevantnih podgrupa. U mnogim okolnostima, žene i muškarci zasigurno nemaju isti pristup procesima donošenja odluka, resursima, ekonomskim ili društvenim prilikama.
To znači da će se politike, programi i usluge vjerovatno različito doživljavati i imati različite ishode na osobe različitog pola. Cilj procjene rodnog uticaja bi trebalo da bude stvaranje boljih i pravednijih ishoda i osiguravanje da svi ljudi imaju jednak pristup mogućnostima i resursima.
Procjena rodnog uticaja ukazuje da li politika, program ili usluga obezbjeđuje da se resursi raspodjeljuju i koriste jednako; da li uzima u obzir različite potrebe žena i muškaraca, djevojčica i dječaka, da li pruža veću korist jednoj grupi zbog lakšeg i šireg pristupa i da li imaju potencijal da utiču na šire društvene norme i rodne uloge u društvu.
Rodni uticaj vrši se na način da će žene i muškarci u bilo kojoj instituciji ili korporaciji biti uključeni u procese procjene rodnog uticaja.
B.P.