Ustavom Crne Gore kao najvišim pravnim aktom, definisano je da je to država koja je građanska, demokratska, ekološka i država socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava. Nosilac suverenosti je građanin koji svoje predstavnike bira na izborima. Vlast je podijeljena na tri grane: zakonodavnu, izvršnu i sudsku.
Nadalje je propisano da država jemči i štiti prava i slobode, te da su prava i slobode nepovredivi i da je svaki građanin dužan da poštuje prava drugih. Zabranjeno je izazivanje mržnje i diskriminacije po bilo kom osnovu.
Službeni jezik je crnogorski jezik, a u službenoj upotrebi su srpski, bosanski albanski i hrvatski. Propisano je takođe, da se zakonom, u skladu sa ustavom, propisuje način ostvarivanja ljudskih prava i sloboda kao i posebnih manjinskih prava.
Odjeljkom koji se posebno odnosi na ljudska prava i slobode garantovano je da se ona ostvaruju na osnovu ovog akta i međunarodnih sporazuma. Ograničenja su samo ona koja su precizno propisana ustavom i zakonima.
U odjeljku koji garantuje lična prava i slobode propisano je da je u Crnoj Gori zabranjena smrtna kazna, zabranjeno vršenje medicinskih ogleda nad ljudskim bićem. U ovom dijelu definisano je i to da se garantuje dostojanstvo i nepovredivost ličnosti.
Uvodne odredbe Ustava Crne Gore govore o organizaciji države, državnog sistema, sudske grane vlasti, izvršne vlasti, osnovnim-opštim pravima građanina kao nosioca suverenosti države. Veliki broj građana Crne Gore, svih doba i generacija nažalost nije upoznat sa ovim odredbama i pravima.
Ovo je prvi dio serije tekstova kojima ćemo pokušati da pojednostavimo i građanima približimo najviši pravni akt naše države i bliže ih upoznamo sa pravima i obavezama.
B.P.