U drugom dijelu sadržaja koji se odnosi na zakonodavnu vlast u Crnoj Gori, govorićemo o tome kako je Ustavom definisano donošenje odluka i raspuštanje Skupštine, predlaganje zakona i drugih akata kao i proglašavanje zakona.
Skupština odlučuje većinom glasova prisutnih poslanika na sjednici kojoj prisustvuje više od polovine svih poslanika, ako Ustavom nije drugačije određeno. Većinom glasova svih poslanika Skupština donosi zakone kojima se uređuju: način ostvarivanja slobode i prava građana, crnogorsko državljanstvo, referendum, materjalne obaveze građana, državni simboli i upotreba i korišćenje državnih simbola, odbrana i bezbjednost, vojska, osnivanje, spajanje i ukidanje opština; proglašava ratno i vanredno stanje; donosi prostorni plan; donosi Poslovnik Skupštine; odlučuje o raspisivanju državnog referenduma; odlučuje o skraćenju mandata; odlučuje o razrješenju predsjednika Crne Gore; bira i razrješava predsjednika i članove Vlade i odlučuje o povjerenju Vladi; imenuje i razrješava zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Skupština odlučuje dvotrećinskom većinom glasova svih poslanika o zakonima kojima se uređuje izborni sistem i imovinska prava stranaca. U prvom glasanju dvotrećinskom većinom i u drugom glasanju većinom svih poslanika najranije nakon tri mjeseca, Skupština odlučuje o zakonima kojima se uređuje način ostvarivanja stečenih manjinskih prava i upotreba jedinica Vojske u međunarodnim snagama. U prvom glasanju dvotrećinskom većinom i drugom glasanju tropetinskom većinom svih poslanika najranije nakon mjesec dana, Skupština bira i razrješava sudije Ustavnog suda, vrhovnog državnog tužioca i četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika. U prvom glasanju Skupština bira vrhovnog državnog tužioca na predlog Tužilačkog savjeta. Ako predloženi kandidat ne dobije potrebnu većinu, Skupština u drugom glasanju bira vrhovnog državnog tužioca iz reda svih kandidata koji ispunjavaju zakonske uslove.
Skupština se raspušta ako ne izabere Vladu u roku od 90 dana od dana kada predsjednik Crne Gore prvi put predloži mandatara. Ako Skupština duže vrijeme ne obavlja nadležnosti utvrđene Ustavom, Vlada može, pošto sasluša mišljenje predsjednika Skupštine i predsjednika klubova poslanika u Skupštini, raspustiti Skupštinu. Skupština se raspušta ukazom predsjednika Crne Gore. Skupština se ne može raspustiti za vrijeme ratnog ili vanrednog stanja, ako je pokrenut postupak glasanja o nepovjerenju Vladi, kao ni u prva tri mjeseca od konstituisanja i tri mjeseca prije isteka mandata. Predsjednik Crne Gore raspisuje izbore prvog narednog dana po raspuštanju Skupštine.
Pravo predlaganja zakona i drugih akata imaju Vlada i poslanici. Pravo predlaganja zakona ima i šest hiljada birača preko poslanika kojeg ovlaste. Predlog za raspisivanje državnog referenduma mogu podnijeti: najmanje 25 poslanika, predsjednik Crne Gore, Vlada ili najmanje 10% građana koji imaju biračko pravo.
Predsjednik Crne Gore je dužan da u roku od sedam dana od dana usvajanja zakona, proglasi zakon, odnosno u roku od tri dana ako je zakon usvojen po hitnom postupku, ili da vrati zakon Skupštini na ponovno odlučivanje. Predsjednik Crne Gore je dužan da proglasi ponovno izglasani zakon.
B.P.