Kada je riječ o podjeli vlasti u Crnoj Gori, prvo ćemo govoriti o Skupštini Crne Gore kao domu legitimno izabranih predstavnika građana. Nadležnosti Skupštine Crne Gore su da: donosi ustav, donosi zakone, donosi druge propise i opšte akte, proglašava ratno i vanredno stanje, donosi budžet i završni račun budžeta, donosi strategiju bezbjednosti i nacionalnu strategiju odbrane, donosi plan razvoja i prostorni plan Crne Gore, odlučuje o upotrebi jedinica Vojske Crne Gore u međunarodnim snagama, uređuje sistem državne uprave, vrši nadzor nad Vojskom i bezbjednosnim službama, raspisuje državni referendum, bira i razrješava predsjednika i članove Vlade, bira i razrješava sudije Ustavnog suda, vrhovnog državnog tužioca i četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, imenuje i razrješava Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, guvernera Centralne banke i članove Savjeta Centralne banke, predsjednika i članove Senata Državne revizorske institucije i druge nosioce funkcija određene zakonom, odlučuje o imunitetskim pravima, daje amnestiju, potvrđuje međunarodne ugovore, raspisuje javne zajmove i odlučuje o zaduživanju Crne Gore, odlučuje o raspolaganju državnom imovinom iznad vrijednosti određene zakonom, vrši i druge poslove utvrđene Ustavom i zakonom.
Skupštinu Crne Gore čini 81 poslanik, poslanici se biraju neposredno na osnovu opšteg i jednakog biračkog prava tajnim glasanjem.
Mandat Skupštine traje četiri godine, ali može prestati prije vremena raspuštanjem ili skraćenjem. Ako mandat Skupštine ističe za vrijeme ratnog ili vanrednog stanja produžava se najduže do 90 dana po prestanku okolnosti koje su to stanje izazvale. Na predlog predsjednika Crne Gore, Vlade ili najmanje 25 poslanika Skupština može skratiti mandat.
Poslanik se opredjeljuje i glasa po sopstvenom uvjerenju i ima dužnost da poslaničku funkciju obavlja profesionalno. Poslanik uživa imunitet. Ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost ili pritvoren za izraženo mišljene ili glasanje u vršenju svoje funkcije. Ne može se protiv poslanika pokrenuti krivični postupak niti odrediti pritvor bez odobrenja Skupštine, osim ako je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je propisana kazna u trajanju dužem od pet godina zatvora.
Imunitet koji ima poslanik imaju i predsjednik Crne Gore, predsjednik i članovi Vlade, predsjednik Vrhovnog suda, predsjednik i sudije Ustavnog suda i vrhovni državni tužilac.
Poslaniku prestaje mandat prije vremena na koje je biran podnošenjem ostavke, ako je pravosnažnom odlukom suda osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest mjeseci, ako je pravosnažnom odlukom lišen poslovne sposobnosti, prestankom crnogorskog državljanstva.
Prvu sjednicu novoizabranog sastava Skupštine saziva predsjednik Skupštine prethodnog saziva najkasnije 15 dana od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora.
Skupština ima predsjednika i jednog ili više potpredsjednika koje bira iz svog sastava na vrijeme od četiri godine. Predsjednik Skupštine predstavlja Skupštinu, saziva sjednice i predsjedava, stara se o primjeni poslovnika, raspisuje izbore za predsjednika Crne Gore, i vrši druge poslove utvrđene Ustavom, zakonom i poslovnikom. Potpredsjednik zamjenjuje predsjednika u vršenju poslova kada je spriječen ili kada mu on povjeri da ga zamjenjuje.
Skupština radi na redovnim i vanrednim zasijedanjima, a redovna zasijedanja se održavaju dva puta godišnje. Prvo redovno zasijedanje počinje prvog radnog dana u martu i traje do kraja jula, a drugo prvog radnog dana u oktobru i traje do kraja decembra. Vanredno zasijedanje saziva se na zahtjev predsjednika Crne Gore, Vlade, ili najmanje trećine od ukupnog broja poslanika.
B.P.